Ćw.1. Oczyszczanie dróg oddechowych i kanałów energetycznych

Oddychanie ćw.1

Oczyszczanie dróg oddechowych i  uspokojenie. Technika ta oczyszcza również kanały energetyczne i wzmacnia intuicję.

Usiądź wygodnie, z wyprostowanym kręgosłupem. Jeśli siedzisz na krześle postaw obie stopy równolegle na podłodze. Lewą dłoń połóż na lewym udzie wnętrzem do góry.

Kciuk prawej ręki umieść na prawym nozdrzu, zaś mały lub serdeczny palec – na lewym. Zamknij prawą dziurkę nosa, a lewą wykonaj tak mocny wdech jak to możliwe – bez podejmowania nadmiernego wysiłku. Teraz zamknij lewą dziurkę, zaś prawą wykonaj powolny i równomierny wydech. Natychmiast wykonaj ponownie wdech lewą dziurką, a wydech prawą. Ćwiczenie to kontynuuj w równym rytmie przez 3 do pięciu minut.

Ta technika oddychania oczyszcza nie tylko komory nosowe, ale również harmonizuje i uspokaja cały system nerwowy. Najlepsze rezultaty osiągniemy stosując rano i wieczorem przed snem.

Ciekawostką jest fakt, że wdychanie powietrza przez lewą dziurkę nosa ( tkzw. oddech księżyca) ożywia prawą półkule mózgu, a wraz z nią intuicję i cechy osobowości kobiecej. Stajemy się wówczas mniej racjonalni, przyziemni i łatwiej idziemy za głosem uczuć niż rozsądku. Taki sposób oddychania wzbudza w nas czułość, delikatność i zdolność do przeżywania uczuć. Inną korzyścią jest aktywizacja długotrwałej pamięci, co ma szczególne znaczenie w nauce.

Dobrej zabawy i świetnych efektów!