Mini kurs zarządzania emocjami cz.2/3

Emocje w moim życiu cz.2

Planowanie: co ? jak ? z kim?

W poprzednim ćwiczeniu wybrałeś/aś  osiem emocji, których chcesz doświadczać w swoim życiu najczęściej i zastanawiałeś/aś się jakimi działaniami chcesz je osiągać. Kolejnym krokiem, jest dopasowanie tych emocji do odpowiednich obszarów Twojego życia. Dlaczego to ważne?

Ponieważ często zdarza się nam że, nieświadomie sami sobie robimy trudności życiowe i doprowadzamy do frustracji, kiedy wybieramy styl życia, który do nas nie pasuje i który wywołuje niechciane przez nas emocje. Np. rujnujemy sobie zdrowie wybierając pracę, która nie pasuje do naszego spokojnego lub aktywnego usposobienia. Dostarczamy sobie adrenaliny i emocji wybierając partnerów życiowych i przyjaciół, którzy swoim trybem życia oferują nam wieczny rollercoaster emocjonalny – który jest być może dobry dla nich, ale kiedy my w związku chcemy harmonii i spokoju to będziemy nieszczęśliwi.

ćwiczenie – PLANOWANIE  Emocje w moim zyciu cz. 2 planowanie

Co zrobić, aby zaplanować nasze życie w sferze emocjonalnej? Zastanów się nad tym, jakie emocje przypisujesz do jakiego obszaru życiowego, jakie wiążą się z tym Twoje konkretne działania i z jakimi ludźmi wtedy przebywasz, lub chcesz przebywać. Sprawdź, czy nie przesadzasz w jednym z obszarów, kompensując sobie braki w innym. Twój rozwój musi być harmonijny, równomierny we wszystkich obszarach życiowych.

Kiedy pracujemy np. jako makler giełdowy i choć ta praca nas fascynuje i zwyczajnie kręci, to przeznaczając 10-12 godzin dziennie na zajęcia dające ekscytację, podniecenie, euforię będziemy potrzebowali sobie zrekompensować tą ilość doznań i w związku partnerskim, w rodzinie, będziemy szukać spokoju, ulgi, rozluźnienia. Przeznaczymy na to około 4-6 godzin dziennie i tego będziemy oczekiwać od naszych bliskich. Czego zatem będzie w naszym życiu więcej? Czy aby na pewno nasi bliscy są na to gotowi i podzielają nasz pomysł na związek? A co jeśli przez 20 lat nie zrobimy nic dla naszego rozwoju intelektualnego i duchowego? Czy będziemy z siebie zadowoleni? Czy będziemy się usprawiedliwiać brakiem czasu? Czy ktoś inny niż my sami decyduje o tym, co w naszych 24 godzinach w każdej dobie robimy? Co najmniej połowa obszarów naszego życia to nasze relacje z innymi. Jeśli chcesz doświadczać w życiu takich emocji, które są dla Ciebie najlepsze, potrzebujesz je po pierwsze znać, a po drugie dobrze jest przebywać w śród ludzi który podzielają Twój wybór i wspierają Cię w osiąganiu przez Ciebie Twojej wersji szczęścia. Czy to w pracy, w domu, w wolnym czasie, czy też w sposobie zarabiania i wydawania pieniędzy.

Teraz TY zaplanuj co chcesz w życiu przeżywać! Od tej chwili, życie przestanie ci się przydarzać, a zaczniesz je naprawdę kreować. Powodzenia J

 

ćwiczenie 2

Obszar życiowy Emocje których chcę doświadczać

 

Jak chcę się czuć?

Sposoby osiągania tych emocji

Co (z)robię, aby tak się czuć?

Z kim? Gdzie?

Zdrowie

 

 

Związki partnerskie

 

 

Rodzina

 

 

Praca

 

 

Finanse

 

 

Rozwój intelektualny

 

 

Rozwój duchowy

 

 

Środowisko i

otoczenie

 

Czas wolny

 

 

Przyjaciele

 

 

powrót TUTAJ